single-image

Wyłączamy automatyczne aktualizacje w Windows 10

System Windows 10 został wyposażony w moduł automatycznych aktualizacji, dzięki któremu system operacyjny zawsze utrzymywany jest w najnowszej dostępnej wersji. Aktualizacje wypuszczane przez Microsoft jednak nie zawsze są w 100% prawidłowe. Znamy przypadki, gdzie Microsoft wycofywał pewne aktualizacje, wskutek problemów jakie powodowały. Stąd też nie zawsze dobrze jest mieć włączone aktualizacje. Czy da się je wyłączyć?

Aktualizacje systemu operacyjnego bez wątpienia są potrzebne, pozwalają uniknąć problemów z ewentualnym atakiem na komputer, jednakże użytkownicy często pytają na forach, w jaki sposób wyłączyć automatyczne aktualizacje. Zwykle dotyczy to osób, które już kiedyś miały problemy po zaktualizowaniu systemu i przed jakąkolwiek następną aktualizacją chcą na przykład sklonować dysk twardy lub przynajmniej wykonać obraz dysku – czyli nic innego jak kopię zapasową.

Aktualizacje w Windows instalowane są automatycznie, jednak użytkownik może decydować o ich pobieraniu, a konkretnie wyłączyć funkcje odpowiedzialne za ich automatyczne pobieranie. W przypadku Windows 10 w wersji domowej – czyli tej, która jest najchętniej stosowana przez użytkowników, niewiele możemy zdziałać, możemy wyłączyć usługę Windows Update, jednakże usługa i tak samoistnie się włączy przy następnym uruchomieniu komputera. Możemy również zastosować oprogramowanie, które wymusi zatrzymanie usługi odpowiedzialnej za pobieranie aktualizacji, ale musimy pamiętać, że tego typu rozwiązanie nie jest dobre dla systemu i może powodować utrudnienia w korzystaniu z innych zależnych programów.

Ustawienia systemu Microsoft Windows 10
Ustawienia systemu Microsoft Windows 10

Możemy również skorzystać z poniższego sposobu, mianowicie, przechodzimy do sekcji Wszystkie ustawienia dostępnej z poziomu menu na pasku z prawej strony ekranu i wybieramy Aktualizacja i zabezpieczenia, następnie klikamy Windows Update, po czym wybieramy Zmień godziny aktywnego użytkowania. Możemy w tym miejscu ustalić godziny, w których najczęściej używamy komputera, po zdefiniowaniu zakresu, aktualizacje nie będą pobierane lub będzie odbywało się to w minimalnym zakresie.

Powyższy sposób jest ciekawy o ile chcemy ograniczyć funkcję, a nie zrezygnować z niej całkowicie.

W przypadku gdy chcemy wyłączyć pobieranie, musimy skorzystać z usług systemowych. W tym celu wystarczy otworzyć menu start i wpisać w pasku services.msc lub nacisnąć kombinację klawiszy WIN+R i w otwartym oknie wpisać services.msc. Otworzy się aplet usług, na liście odszukujemy Windows Update i zatrzymujemy ją. Możemy również przestawić tryb uruchomienia usługi z domyślnej Automatycznie (opóźnione uruchomienie), na Wyłączony. Pamiętajmy jednak, że to nie wyłączy całkowicie usługi. System Windows sam włączy tę usługę po jakimś czasie, ale możemy napisać do wyłączenia usługi skrypt w PowerShell lub Batch, który dodamy do Harmonogramu zadań, wywołując go co kilka godzin i sprawdzając czy usługa jest uruchomiona, jeśli jest – wyłączenie jej. Jest to rozwiązanie dla zaawansowanych użytkowników, w kolejnych poradnikach podam przykład takiego skryptu.

Użytkownicy zaawansowani mogą również skorzystać z oprogramowania pozwalającego na całkowitą dezaktywację Windows Update, jednak nie jest to zalecane, z uwagi, że część programów zależnych może mieć problemy z dalszym funkcjonowaniem lub ich funkcjonalność zostanie przez to ograniczona. W kolejnych poradnikach również postaram się przedstawić, o które konkretnie aplikacje chodzi.

Jeśli znasz inny sposób na zdezaktywowanie automatycznych aktualizacji, który jest w 100% bezpieczny dla użytkowników, podziel się swoim sposobem w komentarzu do artykułu. Dziękuję!

Zobacz również...