single-image

Szkło na iPhone 6s czy folia ochronna?

Kupiłeś swój wymarzony telefon, który masz nadzieję będzie ci służył przez co najmniej kilka ładnych lat. Jednak zastanawiasz się, czy iPhone 6s bez dodatkowej ochrony nie będzie się rysował i straci na swoich walorach estetycznych? Wybór metod ochronnych nie jest łatwy ale w tym poradniku postaramy się pomóc i wskazać ciekawsze metody dodatkowego zabezpieczenia smartfona przed potencjalnymi uszkodzeniami.

Folia na ekran – warto?

forfunNa pewno słyszałeś o folii ochronnej – jest to chyba pierwsza myśl, która przyszła Ci do głowy w kwestii zabezpieczenia ekranu. Czy folia ochronna jest w stanie skutecznie ochronić ekran iPhone 6s? Testowaliśmy kilka folii ochronnych od najtańszych, aż po ten droższe i najdroższe. Niestety żadna nie zdała egzaminu w 100 procentach.

Najtańsze z nich były grube, nie były w 100% idealnie przeźroczyste, co dla ludzi “uczulonych” na kolory jest problemem, taniutkie folie pogarszały również czułość dotyku, a niektóre z nich nie były nawet gładkie, dało się wyczuć chropowatość.

Folie ochronne na ekran iPhone 6s będące ze średniej półki również nie są idealne. Owszem oferowały dużo lepszą jakość od tanich, ale to wciąż nie to, czego oczekiwałbym od produktu tego typu.

Najlepszej jakości folie miały i dobrą przeźroczystość, był cienkie i nie pogarszały dotyku, jednak podczas ich używania często dochodziło do odklejania się folii, być może akurat trafiłem na wadliwe egzemplarze, ale tego doświadczenia również dobrze nie wspominam.

Folie mogą być użyteczne, jeśli nie jesteś wymagającym użytkownikiem. Ja niestety fanem folii nie jestem i tej formy ochrony ekranu nie polecam. Jeśli chcesz lepszej ochrony, trzeba iść dalej… w kierunku szkieł hartowanych.

Szkła hartowane na iPhone 6s

Iphone 6s ze szkłem wygląda bardzo smukło. Najlepsze szkła hartowane zwykle nie pogarszają dotyku i są idealnie przeźroczyste, praktycznie obraz jest taki sam jak przed założeniem – dla mnie osobiście to największy atut.

W szkłach mamy do czynienia z idealnie dopasowanym elementem, sztywnym, ciężko również tutaj o uzyskanie pęcherzyków powietrza, oczywiście jest to możliwe, ale postępując zgodnie z instrukcją montażu praktycznie minimalne. Szkło o twardości 9H jest również dużo bardziej odporne na zarysowania, a ten warianty z zakrzywionymi krawędziami chronią nawet ramki ekranu.

w łóżku ze smartfonem :)

Szkła hartowane do iPhone 6s testowałem 2, jedno tanie i niestety grubsze, była wyczuwalna różnica w dotyku między cienkim szkłem a grubszym, przeźroczystość podobna. W przypadku droższych szkieł z tego co zauważyłem cena ma przełożenie na jakość – szkło po prostu ma lepszy współczynnik twardości, jest lepiej dopasowane, a lepsze dopasowanie do iPhone 6s to skuteczniejsza ochrona.

Odkąd tylko założyłem pierwsze szkło na telefon, od tego momentu nie kupuje żadnych alternatywnych akcesoriów ochronnych, z wyjątkiem etui na plecki, które też się rysują niestety, ale o tym może napiszę w innym artykule.

Zobacz również...