single-image

Serwis komputerowy z księgowością zewnętrzną? Czemu nie!

Outsourcing, czyli przydzielanie niektórych zadań przedsiębiorstwa podmiotom zewnętrznym, staje się coraz popularniejszym zjawiskiem. Od lat z powodzeniem sprawdza się w księgowości, gdzie zamiast etatu księgowej firmy stawiają na biura rachunkowe. Czy warto nawiązać taką współpracę?

Wygodne rozwiązanie

Wybór biura rachunkowego do sprawowania opieki nad księgowością firmy to przede wszystkim duża wygoda. Jedyne co musi robić wówczas przedsiębiorca to dostarczanie niezbędnych dokumentów. Obecnie nawet nie trzeba robić tego osobiście, bo wiele biur przyjmuje dokumenty mailem lub daje możliwość wysłania ich kurierem czy pocztą. Taka współpraca jest też o tyle korzystna, że nie musisz tworzyć w swojej firmie stanowiska pracy dla księgowej, a nawet zakładać działu kadr i płac, gdyż biura rachunkowe zajmują się także tym. Współpracując z biurem rachunkowym nie musisz martwić się o takie kwestie jak urlop pracownika. Jeśli zatrudnisz księgową to w momencie jej pójścia na urlop czy ewentualne zwolnienie, finanse twojej firmy pozostają bez nadzoru. Taka sytuacja nie będzie miała miejsca w biurze rachunkowym, gdyż tam zawsze znajdzie się pracownik, który zajmie się twoją księgowością.

Oszczędność pieniędzy

Wydaje ci się, że powierzenie księgowości firmy pracownikom biura rachunkowego to spory wydatek? W takim razie jesteś w błędzie. O wiele więcej wyniesie cię stworzenie stanowiska księgowej. Wówczas musisz ponosić koszty comiesięcznego wynagrodzenia, a ponadto różnorodnych kursów, by twój pracownik był na bieżąco. Samo stworzenie takiego etatu w firmie to spory koszt, gdyż należy wyposażyć stanowisko w odpowiedni sprzęt oraz programy do prowadzenia księgowości. W przypadku biura rachunkowego ponosisz jedynie ustalone w umowie koszty za świadczone usługi.

Szeroki zakres usług

Biura rachunkowe mają tę przewagę nad zatrudnianymi wewnętrznie księgowymi, że oferują naprawdę kompleksowe usługi w stosunkowo niskiej cenie. To miejsca, w których pracuje kilku specjalistów różnych dziedzin z zakresu księgowości. Natomiast jeśli chciałbyś zatrudnić tyle osób w firmie, wydałbyś na to mnóstwo pieniędzy. Raczej ciężko będzie znaleźć jedną księgową, która jest specjalistą od ksiąg rachunkowych, prawa podatkowego, doradztwa finansowego czy płac i kadr. Należy liczyć się także z tym, że im większe doświadczenie i umiejętności księgowej, tym większe powinno być jej wynagrodzenie. Pod względem wszechstronności biura rachunkowe naprawdę nie mają sobie równych. Ich pracownicy oprócz prowadzenia ksiąg i archiwów, robienia audytów czy zajmowania się podatkami, mogą także reprezentować swoich klientów przed instytucjami takimi jak ZUS i Urząd Skarbowy. Dzięki temu w razie jakichkolwiek nieprawidłowości masz gwarancję, że twój problem zostanie rozwiązany przez specjalistę, a ty zaoszczędzisz wiele nerwów. Im większa jest twoja firma, tym większy zakres usług biura rachunkowego może ci się przydać. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie celowanie w duże biura z wieloma pracownikami.

dokument finansowy

Księgowość w dobrych rękach

Obawiasz się o bezpieczeństwo twoich finansów jeśli powierzysz je pod opiekę biura rachunkowego? Nie ma ku temu podstaw! Pracownicy takich biur to prawdziwi profesjonaliści. Gwarancją wiedzy i doświadczenia bez wątpienia jest Certyfikat Ministra Finansów, dlatego warto wybierać tylko miejsca, które mogą go przedstawić. Ochronę twojej firmie zapewni również wykupione przez biuro ubezpieczenie OC, dlatego jeszcze przed podpisaniem umowy warto o nie zapytać. Chroni ono twoje finanse w przypadku ewentualnych błędów popełnionych przez księgowych. Ponadto biura rachunkowe są miejscami zatrudniającymi profesjonalistów i dbającymi o ich stałe kształcenie. W końcu prawo podatkowe i różne kwestie związane z kadrami, płacami czy ogólnymi rachunkami firm ulegają aktualizacjom. Bycie na bieżąco, dzięki kursom i szkoleniom jest w tym zawodzie konieczne. W przypadku biur rachunkowych to oczywiste, a więc możesz mieć pewność, że twoje finanse są nadzorowane zgodnie z aktualnymi przepisami.

Zobacz również...