single-image

O laptopach hybrydowych słów kilka

Laptopy już dawno zawojowały rynek sprzętu komputerowego. Tradycyjne pecety nadal nie wyszły z użycia, jednak to komputery przenośnie obecnie wiodą dziś prym i to im producenci poświęcają szczególną uwagę. Praca nad unowocześnianiem i ulepszaniem laptopów trwa nieustannie, co owocuje produkcją sprzętu nowej generacji. W ofercie znajdziemy już nie tylko tradycyjne notebooki, ale też netbooki, ultrabooki, czy laptopy hybrydowe. To właśnie tym ostatnim poświęcimy dziś nieco więcej miejsca.

Bez wątpienia we współczesnym świecie panuje moda na hybrydy. Mamy coraz popularniejsze hybrydowe samochody, zegarki, czy nawet hybrydowe domy (o lakierach hybrydowych, które zawojowały serca wielu pań nie wspominając). W zestawie tym swoje miejsce mają również hybrydowe laptopy, które szturmem wdarły się na rynek elektroniki i jak na razie z sukcesem na nim pozostały.

Czym tak w zasadzie są hybrydowe laptopy?

Hybrydy, jak sama ich nazwa wskazuje, łączą w sobie dwie różne funkcje. W tym przypadku są to funkcje tradycyjnego laptopa oraz tabletu. Mówiąc najprościej, ich cechą wyróżniającą jest dotykowy ekran, za pomocą którego możemy sterować pracą urządzenia. Zwykle są przy tym obecnie dość cienkie, co jest ich dodatkowym atutem zwiększającym mobilność.

Skąd w ogóle wzięły się laptopy hybrydowe?

Ich historia wbrew pozorom sięga już wielu lat wstecz, jednak na początku nie były szczególnie popularne. Wiązało się to z ich słabą jeszcze wówczas funkcjonalnością, która nawet w niewielkim stopniu nie dorównywała współczesnej. Pierwszym z dwóch kroków milowych w rozwoju laptopów hybrydowych, zwanych również konwertowalnymi, były prace Intela nad stworzeniem serii cienkich i lekkich urządzeń. Efektem tych prac były ultrabooki, cieszące się dziś dużą popularnością. Początkowo ultrabooki nie były wyposażane w ekrany dotykowe, jednak z biegiem czasu uległo to zmianie i dziś możliwość sterowania palcem stanowi jeden z ich wyróżników. Drugim kamieniem milowym rozwoju laptopów hybrydowych było wprowadzenie przez firmę Microsoft systemu operacyjnego Windows 8. System ten wielu z nas kojarzy się pewnie nie najlepiej (trzeba uczciwie stwierdzić, że w wielu aspektach był on niedopracowany) jednak stanowił pewien przełom, gdyż dał impuls do tworzenia komputerów z ekranem dotykowym. Poprzednie wersje Windowsa nie nadawały się do urządzeń sterowanych dotykowego, dlatego też popularny system operacyjny oznaczony numerem 8 zrewolucjonizował rynek. W najnowszej wersji, czyli Windows 10, uporano się z większością problemów „ósemki”, dzięki czemu idea dotykowego sterowania komputerami nie upadła, lecz mocno się ukorzeniła, tworząc pole do rozwoju całych serii laptopów hybrydowych.

Jak dziś wygląda rynek laptopów hybrydowych?

Rynek laptopów hybrydowych stale się rozwija. Dziś stanowi on całkiem pokaźną część komputerowego „tortu”, a wielu specjalistów uważa, że jest on jednym z głównych powodów mniejszego, niż zakładano, sukcesu tabletów. Większość urządzeń hybrydowych wyposażana jest bowiem w odpinane i obracane ekrany, które po odłączeniu od klawiatury spokojnie służyć mogą właśnie jako tablety. Wiele osób zamiast kupować dwa osobne urządzenia (notebook i tablet) woli kupić laptop hybrydowy pełniący obie funkcje. Nie bez znaczenia jest tu również z pewnością fakt, że tak „stworzony” tablet ma znacznie lepszą wydajność, niż tablet tradycyjny (o ile o czymś takim, jak tablet tradycyjny można w ogóle mówić). Urządzenia hybrydowe z pewnością nie wyprą całkowicie typowych, „jednofunkcyjnych” laptopów, jednak ich rynek w najbliższym czasie powinien się stale rozwijać.

Do jakich zastosowań sprawdzi się laptop hybrydowy?

Najkrócej można by powiedzieć: do wszystkich, w których sprawdzą się zwykły notebook oraz tablet. Jest on zatem odpowiedni zarówno do pracy biurowej, przeglądania Internetu, jak i oglądania multimediów, czy nawet czytania książek. Obracany ekran pozwala ustawić wyświetlany obraz w odpowiedniej pozycji, a możliwość odpięcia wyświetlacza i sterowania dotykowego daje znacznie większą wygodę użytkowania podczas podróży.

Autorem artykułu jest serwis laptopów z Częstochowy Optima MD https://www.optima-md.com.

Zobacz również...