single-image

Jak skutecznie wygenerować oszczędności w firmie dzięki zastosowaniu zamienników do drukarek

Drukarka to urządzenie, które jest przydatne i praktycznie obowiązkowe w każdej firmie. Niestety zakup materiałów eksploatacyjnych bywa niekiedy poważnym obciążeniem dla przedsiębiorstwa, zwłaszcza kiedy w firmie drukuje się dużo materiałów na wielu urządzeniach. W takich przypadkach należy poważnie się zastanowić czy zamiast kupować oryginalne produkty w postaci tuszów do drukarek – nie zdecydować się na tańsze zamienniki.

Cena a jakość zamiennika

Przede wszystkim należy rozprawić się ostatecznie z obowiązującym mitem, w myśl którego druk przy użyciu zamienników jest gorszej jakości. Jest to nieprawda. Dla przeciętnego użytkownika różnica między drukiem z wykorzystaniem materiału oryginalnego, a co przy użyciu jego zamiennika, jest bliska zeru. Najpoważniejszym argumentem za korzystaniem z zamienników są jednak koszty.

Oryginalny toner lub tusz jest często nienapełniony do końca. Twórcy oryginalnych materiałów są bowiem zainteresowani, aby klient wracał do nich jak najszybciej. Tymczasem tonery nieoryginalne wypełniane są do końca. Tym samym z ich wykorzystaniem możemy wydrukować więcej materiałów.

Co więcej, zamiennik może być nawet o osiemdziesiąt procent tańszy od swojego oryginalnego odpowiednika. Nie obowiązuje tu jednak zasada, która mówi, że tańszy produkt oznacza produkt gorszej jakości. Tym bardziej że duża część „ceny”, jaką płacimy za oryginalne tonery czy tusze, wynika z ogromnych kosztów produkcji, reklamy, promocji. Tańszy odpowiednik ma tutaj znaczącą przewagę, co widać przy kasie. W skali rocznej przy założeniu, że w naszym biurze pracuje kilkanaście drukarek, jest to znacząca oszczędność na kosztach prowadzenia firmy.

widok drukarki laserowej otwartej

Zamiennik a gwarancja

Wiele osób nie decyduje się jednak na oszczędności, gdyż obawia się, że stosowanie zamienników może wpłynąć na działanie drukarek, a przede wszystkim okazać się decydującym czynnikiem, kiedy na dane urządzenie obowiązuje gwarancja. Tymczasem zdecydowana większość producentów drukarek dopuszcza stosowanie zamienników i nie ma to żadnego znaczenia podczas procedury oddawania urządzenia do reklamacji.

Co więcej, istnieje na rynku kilka firm, które deklarują zwrot kosztów naprawy drukarki, jeśli dojdzie do jej uszkodzenia z powodu zastosowania zamiennika. Doskonale wiedzą oni bowiem, że ryzyko wystąpienia takiego zjawiska jest w praktyce zerowe. Kolejną korzyścią jest liczba zamienników, które są dostępne na rynku. Znajdziemy tu rozmaity produkty o różnych zastosowaniu oraz cenach. Warto zerknąć na ofertę Artjet, albowiem zawiera zamienniki wielu firm, w tym również takich, które oferują zamienniki klasy premium, czyli na przykład znane i cenione TelForceOne.

Najkorzystniej jest wybrać tych producentów, którzy oferują najszerszy wybór materiałów i które możemy dostać niejako „od ręki”. W takim przypadku nie będziemy zmuszeni do poszukiwań danego produktu w przypadku kiedy toner się wyczerpie.

Trzeba też zwrócić uwagę na wydajność danego zamiennika. To informacja, którą znajdziemy praktycznie na każdym zamienniku i powinna ona być umieszczona na opakowaniu produktu. Samą cenę należy tutaj rozpatrywać w kontekście wydajności produktu. Czasami lepiej bowiem zapłacić więcej za zamiennik, który zagwarantuje nam dłuższą pracę drukarki.

Zobacz również...