single-image

Jak rozliczyć PIT za 2018 rok?

Rok w rok stajemy przed tym samym obowiązkiem wobec naszego państwa, jakim jest rozliczenie podatkowe. W określonym przez przepisy prawa terminie, musimy złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym nasze deklaracje podatkowe. Jeśli chodzi o PIT za rok 2018 to pojawiło się kilka zmian, które mogą mieć wpływ na to w jaki sposób rozliczymy się z państwem. Warto zatem dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, aby oszczędzić sobie ewentualnych problemów, wynikających z naszej niewiedzy.

Sposoby rozliczania PIT

Obecnie istnieją trzy sposoby na to, w jaki sposób możemy wypełnić i dostarczyć odpowiedniemu urzędowi naszą deklarację podatkową. Ten najbardziej tradycyjny sposób to oczywiście własnoręczne wypełnienie takiego formularza, a następnie osobistego jego złożenie w wybranym urzędzie. Deklarację możemy również w takim przypadku przesłać do urzędu pocztą.

Drugie rozwiązanie, na jakie mogą liczyć podatnicy, to z kolei wypełnienie elektronicznej wersji deklaracji podatkowej. Jest to znacznie łatwiejszy sposób, gdyż pozwala na szybsze uporanie się z tym obowiązkiem. Zwłaszcza, że do dyspozycji mamy mnóstwo przydatnych narzędzi, dzięki którym wypełnienie deklaracji może nam zająć nawet kilka minut. Doskonałym przykładem jest tutaj chociażby program Pit Format https://www.pit-format.pl/darmowy-program-pit

Jest on całkowicie darmowy i posiada bardzo intuicyjną obsługę, a więc poradzi sobie z nią każdy. Z programu możemy korzystać po ściągnięciu go na nasz komputer, lub też w wersji online. Co bardzo istotne, udostępnia on użytkownikom wszystkie rodzaje deklaracji oraz załączników, a po ich wypełnieniu umożliwia natychmiastowe wysłanie dokumentu drogą elektroniczną do wskazanego urzędu.

Program Pit Format
Program Pit Format

Trzecie rozwiązanie to zupełna nowość. Od roku 2019 możemy bowiem skorzystać z profilu w portalu podatkowym o nazwie Twój e-PIT. Podatnik otrzymuje możliwość zalogowania się do portalu od 15 lutego 2019 roku. Na profilu znajdzie natomiast przygotowaną już dla niego deklarację PIT-37 lub PIT-38. Wszystkie dane, które się w nich znajdą będą pochodzić z informacji, które urząd skarbowy uzyskał z informacji PIT-11 oraz PIT-8C. Oprócz tego, w takiej deklaracji zostaną także uwzględnione wszystkie ulgi, koszty i odliczanie, które są znane organowi podatkowemu. Taką deklarację można w całości zaakceptować i od razu wysłać do urzędu, lub też dowolnie ją modyfikować i dopiero po wprowadzeniu niezbędnych zmian zatwierdzić i wysłać. Może się to zatem okazać bardzo dużym ułatwieniem dla wielu podatników.

Terminy rozliczeń i zwrotu podatku

Jeśli chodzi o PIT-28, PIT-19 i PIT-16A, deklaracje podatkowe należy złożyć w terminie do 31 stycznia 2019 r. Na wypełnienie i dostarczenie do urzędu pozostałych formularzy mamy natomiast czas do 30 kwietnia 2019 roku.

Po jakim czasie możemy liczyć na zwrot nadpłaconego podatku? W przypadku deklaracji złożonych w formie elektronicznej jest to maksymalnie 45 dni, liczone od daty złożenia dokumentu. Jeśli natomiast zdecydujemy się na tradycyjną formę dostarczenia deklaracji do urzędu, ma on maksymalnie 3 miesiące na zwrot odpowiedniej kwoty podatnikowi, również liczone od daty złożenia deklaracji.

Zobacz również...