single-image

Co zrobić jak smartfon wpadnie do wody

Ostatnio na jednym forum internetowym pojawiło się pytanie – co zrobić, jak smartfon wpadnie do wody. Odpowiedzi użytkowników były rozmaite, ale żadna nie powiedziała najważniejszego. W tym krótkim poradniku opiszę wskazówki co musisz zrobić, jeśli Twój smartfon wpadnie do wody (oby nigdy to Cię nie spotkało).

Wyjmij baterię!

Pierwszą czynnością po wyłowieniu z wody smartfona powinno być wyjęcie baterii! Oczywiście o ile to możliwe. Wiele współczesnych smartfonów ma baterię wbudowaną, niewymienialną, w związku z czym tej podstawowej czynności nie będziesz mógł wykonać. Jeśli jednak Twój smartfon pozwala na wyjęcie baterii – zrób to jak najszybciej. Przy wyjmowaniu uważaj! Zwarcie może doprowadzić do mikro wybuchu, najgorzej jest z bateriami Litowo-Polimerowymi, dlatego tam zachowaj maksimum ostrożności. Wyjmując baterię zawsze jest ryzyko! Dlatego, jeśli to możliwe udaj się czym prędzej do fachowego serwisu, specjaliści dysponują odpowiednim sprzętem i będą od ręki mogli reanimować zamoczony smartfon.

na plaży ze smartfonem

Nie susz na siłę smartfona!

Wielu użytkowników popełnia cały czas ten sam błąd – czym prędzej zaczynają suszyć smartfona grzałką lub innym urządzeniem, który emituje dużo ciepła. Nie wolno czegoś takiego robić! Smartfon powinien zostać osuszony ale bez wystawiania na działanie wysokiej temperatury. Najlepiej wytrzeć go ręcznikiem dobrze pochłaniającym wodę, można zastosować chusteczkę higieniczną. Do czyszczenia nie używajmy materiałów, które mogą generować wyładowania elektrostatyczne, na przykład bluzki wełniane, szaliki. Unikajmy ich! Mogą unicestwić elektronikę urządzenia!

Nie próbuj włączać smartfona!

Jest to kolejny często popełniany błąd. Nasza ciekawość jest tak duża, że chcemy od razu sprawdzić, czy jest co ratować. Nie włączajmy telefonu tuż po wyjęciu z wody. Może dojść do spięć, które uszkodzą podzespoły telefonu, a w ekstremalnych przypadkach włączenie zalanego telefonu może doprowadzić nawet do wybuchu baterii, wskutek czego ze smartfona nie zostanie zbyt wiele.

Nie podłączaj ładowarki!

Dotyczy to zarówno ładowania indukcyjnego, bezprzewodowego, jak również klasycznego. Nawet jeśli wydaje Ci się, że telefon działa, nie próbuj go ładować, najlepiej abyś tuż po wyczyszczeniu w ogóle z niego przez jakiś czas nie korzystał. W wielu sytuacjach woda zalegająca w smartfonie sama jest w stanie odparować, ale nie jest to proces krótki, warto uzbroić się w cierpliwość i poczekać przed włączeniem smartfona lub co gorsze podpięciem go do ładowarki.

smartfon podłączony do ładowarki

Jakie jest najlepsze rozwiązanie?

Zdecydowanie polecamy udać się czym prędzej do serwisu specjalizującego się w naprawie zalanych smartfonów. Jeśli Twój telefon jest z górnej półki, pewnie wyposażony jest w zabezpieczenia, spełnia normy pyłoszczelności i wodoszczelności, mimo to nie warto ryzykować i dobrze jest skonsultować incydent ze specjalistami.

Zobacz również...