single-image

Co zrobić jak smartfon się zacina

Przez pierwsze miesiące po zakupie smartfona nie zauważamy większych problemów z wydajnością. Zwykle problemy pojawiają się dopiero po pewnym czasie lub, gdy użytkujemy smartfona bardziej intensywnie lub instalując wiele aplikacji, których tak w rzeczywistości nie potrzebujemy. W tym poradniku przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrnąć z kłopotów i przywrócić dawną wydajność smartfona.

Eliminacja zbędnych aplikacji

Jak już na wstępie wspomnieliśmy eliminacja aplikacji, które niepotrzebnie rezydują w pamięci zabierając cenne zasoby to podstawowa czynność w przypadku, gdy obserwujemy coraz częstsze zacinanie się smartfona. Smartfon może zacinać się już na etapie uruchamiania, ma to związek z procesami, które uruchamiane są podczas startu systemu.

Postaraj się instalować tylko te aplikacje, które są faktycznie przez Ciebie używane. Nie instaluj więcej, niż potrzebujesz. Czasem są sytuacje, że instalujemy jedną aplikację i korzystamy z niej tylko raz, później zapominamy o niej. Niestety wiele aplikacji dodaje swoje procesy do auto-uruchamiania i nawet gdy zrestartujemy system, działają w tle zabierając cenne zasoby. Czym mniej zasobów, tym większe problemy z wydajnością i “zacinanie się” innych aplikacji smartfona.

przy smartfonie

W drugiej kolejności sprawdź jakie masz aktualnie zainstalowane aplikacje. Możesz posortować je według częstotliwości użytkowania. Te, które nie były przez Ciebie użytkowane od 180 dni spisz i zastanów się, czy faktycznie potrzebujesz tych aplikacji. Odinstalowując aplikacje zwalniasz również miejsce w pamięci masowej, zyskując przestrzeń na nowe pliki, zdjęcia.

Sprawdzenie uprawnień aplikacji

Sprawdź również uprawnienia aplikacji. Niektóre mogą mieć dostęp do wielu funkcji telefonu, które tak w rzeczywistości nie są im potrzebne lub potrzebne okazjonalnie, przez funkcje, z których i tak nie korzystasz. Posprawdzaj uprawnienia, zrób listę i zdecyduj, czy któraś z nich kwalifikuje się do ograniczenia uprawnień.

Programy do zwalniania pamięci RAM

Eliminacja zbędnych procesów to podstawa. Do zoptymalizowania systemu z reguły poleca się aplikacje od producenta – są one najlepsze, natomiast ciekawym programem jest CCleaner, którego również z powodzeniem można używać, do optymalizowania pamięci RAM, jak również do usuwania zbędnych plików z pamięci masowej.

Zobacz również...